Kaip paruošti vaiką ar paauglį konsultacijai?

Ruošiantis pirmam susitikimui su psichologu dažnai tiek vaikas ar paauglys, tiek ir tėvai išgyvena nerimą, kas yra visiškai natūralu šioje nežinios situacijoje. Nepaisant savo išgyvenimų, tėvams tenka savo vaikams padėti išgyventi jų emocijas bei atsakyti į jų klausimus. Ši atmintinė gali padėti ruošiantis pasikalbėjimui su vaiku apie planuojamą susitikimą.

Taip pat galite pasinaudoti 3–11 metų vaikams skirta I. Banionienės ir A. Pundzevičienės „Knyga vaikams apie psichologus, kurioje vaikams suprantama kalba aiškinama, kas yra vaikų psichologas ir kas vyksta jo kabinete.

Ruošiantis susitikimui su psichologu, svarbus tampa tinkamas laikas, nuoširdumas ir atvirumas. Pokalbis su vaiku turi vykti tik tada, kai su vaiku draugiškai sutariate, taip pat svarbu kalbėti vaikui suprantamais žodžiais bei sakyti tiesą apie tai, dėl ko planuojate apsilankyti pas psichologą, pavyzdžiui, galima įvardyti: ,,tu dažnai būni liūdnas ir mums reikalinga pagalba, kad galėtume padėti tau tai išgyventi ir jaustis geriau”, ir pan. Paaiškinkite vaikui, kad psichologas yra specialistas, kuris gali padėti suprasti, dėl ko vaikas taip jaučiasi, bei rasti būdų jaustis geriau. Būkite pasiruošę ir skirkite laiko atsakyti į vaikui kylančius klausimus, o jei nežinote atsakymo, atvirai apie tai pasakykite savo vaikui bei pasiūlykite būtinai tai išsiaiškinti, kai nuvyksite pas psichologą. Nuovargio metu ar konfliktinėje situacijoje pasakymas vaikui apie būsimą susitikimą su psichologu gali skambėti kaip bausmė ar grasinimas ir gali sukelti pyktį, norą priešintis. Vengimas kalbėti apie tai ar netiesos sakymas skatina vaiko nepasitikėjimą, kas tik dar labiau padidina išgyvenamą nerimą bei trukdo sėkmingam kontakto su psichologu užmezgimui bei produktyviam tolimesniam darbui.

Labai svarbu suprantamai papasakoti, kas yra vaikų psichologas, kaip vyksta užsiėmimai, ką juose galima veikti, kiek laiko jie trunka ir kur tuo metu bus tėvai. Mažesniems vaikams galima paaiškinti pasitelkiant gydytojo analogija: kai mums ką nors skauda, mes einame pas vaikų gydytoją, o kai mes išgyvename daug nemalonių jausmų bei patiriame sunkumų, kuriuos sunku iškentėti ir įveikti, mes kreipiamės į vaikų psichologą. Šis specialistas padeda vaikams geriau jaustis bei įveikti pasitaikančius sunkumus. Psichologo kabinete vaikai gali žaisti, vaidinti, piešti ar užsiimti kitomis smagiomis veiklomis, taip pat gali pasiūlyti savo sugalvotų veiklų. Paaugliams svarbu žinoti, kad psichologas yra tas žmogus, kuris besąlygiškai priima, nevertina ir niekam neatskleidžia patikėtos informacijos*. Jis yra nešališkas asmuo, kuris išklauso, padeda geriau save suprasti, įveikti iškylančius sunkumus.

Kalbėkite apie vaikų psichologą pozityviai, padrąsinkite vaiką elgtis laisvai, būti savimi. Svarbu parodyti vaikui, kad jums rūpi jų emocinė savijauta, kad turite drąsos atvirai žvelgti į sunkumus ir norite jiems padėti. Perduokite vaikui žinutę, kad jis nėra problema, kad psichologas kalbėsis ir padės ne tik jam, bet ir tėvams. Svarbu patiems suprasti ir perteikti tai savo vaikui, kad pagalbos ieškojimas yra problemos sprendimo pradžia. Pripažinti problemą ir paprašyti pagalbos yra ne silpnumo požymis, o priešingai, tam reikia daug stiprybės ir ryžto, nei tiesiog susitaikyti ir gyventi nežinant, kaip įveikti sunkumus.

*Išimtis suteiktos informacijos atskleidimui taikoma tuomet, jei vaikui gresia pavojus sveikatai ar gyvybei iš aplinkinių ar yra savižudybės rizika, tačiau prieš tai pasikalbama su vaiku, kokia informacija bus atskleista siekiant užtikrinti jo saugumą.